image description

Özel Yazılımlar

Hizmetler

image description

Özel Yazılımlar

Yazılım Nedir?

En basit tanımıyla yazılım belirlenmiş bir işin yapılmasını sağlayan komutlar bütünü olarak nitelendirilir. Söz konusu komutlar işlemci sayesinde işlev gören bir olay şekline evrilir. Esasen yazılım bilgisayar donanımının işlev görmesini sağlayan programlar ve kodlamalar bütünüdür. Yazılım sayesinde günlük hayat oldukça kolaylaşmıştır. Yazılım kullanılarak akıllı telefon, televizyon, tablet, bilgisayar, sanayide kullanılan makine ve ekipmanlar çalışır. Bunlara ek olarak otomotiv, eğitim, bilişim, sağlık, eğlence, pazarlama, inşaat, uzay sanayisi ve reklamcılık gibi pek çok sektörde de yazılım kullanılmaktadır. Yazılım hayatın her anında varlık gösteren bir teknolojidir.


Yazılım Çeşitleri;

Günlük hayatta kullanılan tüm teknolojik ürünlerde kullanılan yazılım iki çeşide ayrılır. Sistem ve uygulama yazılımları olmak üzere yazılım ikiye ayrılır.


Uygulama Yazılımları

Uygulama yazılımları kullanıcı odaklı olacak şekilde geliştirilir. Kullanıcıların ihtiyaçlarına ve taleplerine göre programlama dilleri kullanılarak oluşturulur. Uygulama yazılımlarının geliştirilebilmesi için programlama dilleri ile birlikte uygulama geliştirme araçlarına ve işletim sistemlerine de ihtiyaç duyulur. Uygulama yazılımlarının pek çok çeşidi bulunur ve bu çeşitler şu şekilde sıralanabilir:

Ticari Yazılımlar

Çeşitli sektörlerde kullanılmak üzere geliştirilen yazılım türüdür ve en yaygın olarak kullanılan ticari yazılım muhasebe yazılımlarıdır.

Genel Amaçlı Uygulama Yazılımları

Hem kişisel kullanım hem de işyerlerinde kullanılması amacıyla geliştirilen yazılım türüdür. Teknoloji gelişerek hayatın her alanına dahil oldukça genel amaçlı uygulama yazılımlarına olan ihtiyaç artmaktadır. Bu yazılım türü bilgisayarların daha güçlü ve daha hızlı çalışmasını sağlar.

Eğlence Yazılımları

Oyun, akıllı telefon ve tabletlerin duvar kâğıtları gibi programları kapsayan bir yazılım türüdür.

Sunum Yazılımları

Geniş kitlelere, iş çevresine daha etkin ve yaratıcı bir şekilde sunum yapabilmek için geliştirilen yazılım türüdür. Bu yazılımlar sayesinde ses dosyaları, animasyonlar, grafik ve videolar sunumlara kolaylıkla eklenebilir.

Sistem Yazılımları

Üretilen yazılımların aksaklık olmadan çalışmasını sağlayan yazılım çeşididir. İşletim sistemi ve hizmet yazılımları olmak üzere iki farklı çeşidi bulunur.

İşletim Sistemi Yazılımları

 İşletim sistemi bir bilgisayar sistemindeki tüm işlemlere ait kaynakları elinde tutan ve kontrol edilmesini sağlayan sisteme verilen addır. İşletim sistemi sayesinde bilgisayar kullanıcılarının bilgisayar kaynaklarını yönetmesi mümkün hale gelir.

Hizmet Yazılımları

Dosya kopyalama, dosyanın boyutunun küçülmesi için sıkıştırma, disk biçimlendirme, virüs temizleme, klavye düzenleme, dosya transferi yapma gibi tüm işlemler hizmet yazılımları sayesinde yerine getirilir. Hizmet yazılımları ile genel sistem destek işlemleri yerine getirilir. Esasen işletim sistemi yazılımları hizmet yazılımlarıyla benzer bir şekilde performans gösterebilse de bazı işlemler için hizmet yazılımlarına özellikle ihtiyaç duyulur.

Yazılım hakkında tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

DijiPR Dijital Yazılım Hizmetleri

[11:31, 11.08.2020] Betül Kurt: Mobil Uygulama Nedir?

Günümüzde hemen hemen herkesin yanına almadan dışarı çıkamadığı smartphone (akıllı telefon), tabletler gibi cihazlara özel olarak kodlanmış ve tasarlanmış  yazılımlara “Mobil Uygulama” denmektedir. Mobil uygulama kesinlikle mobil site ile karıştırılmamalıdır, mobil site için web tasarım bölümümüzden responsive tasarım kısmını inceleyebilirsiniz.

Mobil uygulamalar kullanılacak olan cihaza göre tasarlanmakta ve kodlanmaktadır. Mesela yaptırdığınız uygulamanın iphone, ipad gibi cihazlarda çalışmasını istiyorsanız uygulamanız İOS tabanlı olarak geliştirilmek zorundadır, eğer Samsung, HTC gibi android işletim sistemi kullanan tablet veya akıllı telefonlarda çalışmasını istiyorsanız uygulamanız Android tabanlı olarak geliştirilmek zorundadır. Android ve/veya IOS tabanlı mobil uygulama yaptırmak istiyorsanız bizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Android tabanlı geliştirdiğimiz uygulamalarınızı samsung galaxy, samsung tablet, samsung note, htc one ve diğer tüm android akıllı telefon ve tabletleriniz için bugüne kadar milyonlarca kullanıcının 25 milyardan fazla mobil uygulama indirdiği Google Play Store'da yayınlamaktayız.

Reklam bütçenize ne kadar ayırırsanız ayırın, toplam 1 milyardan fazla kullanıcıya başka türlü ve maliyeti az olan bir şekilde ulaşmanız imkansız. Hemen IOS ve/veya Android platformlarında firmanızın yer alması için bizimle iletişime geçin.

 

Mobil Uygulama Ne kadar?

Mobil uygulama geliştirmenin maliyeti ne kadardır? Bu soru herhangi bir uygulama geliştirme projesinin başlangıcını oluşturan ana ayaklarından biridir. Çoğu zaman bir şirket sahibi, uygulama geliştirmek istediğinde iki farklı soru ile karşılaşır. Profesyonel birini işe alırsam ne kadar maliyeti olur? Kendim uygulamayı geliştirirsem ne kadar maliyeti olur?

Mobil uygulama geliştirmenin maliyeti her zaman kolayca tahmin edilemez. Çünkü her uygulamanın geliştirme süreci farklılık gösterir ve nihai maliyeti etkileyen birçok faktör vardır. Farklı geliştirici maliyeti, proje karmaşıklığı ve bir uygulama oluşturmak için gereken süre, mobil uygulama yapma maliyetini etkiler. Firmaların işe başlamadan önce hazırladıkları proje dokümanı ve mockup lar yazılım firmalarının fiyat  ve süre hesaplamalarını kolaylaştırmaktadır.

Bir mobil uygulama yapmak için fiyat ve maliyet aşağıdaki temel etkenlere bağlıdır;

Uygulama Türü (Oyun, İş, Sosyal Ağ, Yaşam Tarzı vs.)

Platformlar (iOS, Android, Windows Phone vs.)

Tasarım (Temel, Bireysel, Özel)

Sayfa Sayısı

Özellikler ve Altyapı Mimarisi

Mobil uygulamanın geliştirme maliyetini şekillendirmek için ihtiyacımız olanları ortaya çıkarmak ve sıralamak zorundayız. Bu ihtiyacın sonuçlarını listeleme ve karşılarını doldurmalıyız.

Uygulamanın işlevselliği ve amacı – Uygulama kullanıcıların ne işine yarayacak.

Desteklenen platformlar ve cihazlar – Uygulamanın yalnız iOS için geliştirilip geliştirilemeyeceği, Android ve masaüstü sürümlerinin olup olmayacağı ve hangi cihazları (iPhone X, iPhone 8, Samsung Galaxy S9, vs.) destekleyeceğini belirlemek.

Entegrasyon seçenekleri – Uygulamanın üçüncü parti uygulamalarla birlikte çalışıp çalışmayacağını belirlemek.

Görsel nesneler – Uygulama içinde ki görsel nesnelerin karmaşıklığı, maliyete önemli ölçüde etki eden bir faktördür.

Cihazın donanım özelliklerinin kullanımı – Uygulamanın akıllı telefon veya tablette bulunan; Konum, NFC, hareket işlemcisi, vs. gibi özellikleri kullanıp kullanmayacağını belirlemek.

Bakım ve güncelleme planı – Mobil uygulama geliştirme projesi bitse bile güncelleme ve hatalar için kesinlikle teknik destek gerekecektir 

 

Bu gibi detaylara takılmadan kolayca mobil uygulamaya sahip olmak için sitemizi dolaşabilirsiniz.

Mobil Uygulama hakkında tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

DijiPR Dijital Yazılım Hizmetleri